2/02/2015

Олексій Кошель: Україна повинна попрощатися з «дикунськими» виборами

Про місцеві вибори в Україні та реальні кроки децентралізації влади в бесіді з Катериною Некречею в ефірі СК розповів голова правління Комітету виборців України (КВУ) Олексій Кошель.
Чергові місцеві вибори відбудуться на базі реформованої системи місцевого самоврядування, про це заявив голова Верховної Ради України Володимир Гройсман. Він зазначив, що до осені цього року в Конституцію України  повинні внестися зміни у частині децентралізації влади. Спікер ВРУ наголосив, що держбюджет на 2015 рік сформований на базі, яка містить у собі перші кроки децентралізації. Олексію, які саме зміни готують нардепи?

https://www.youtube.com/watch?v=SUDoZG82XBk
Депутати не готують жодних змін. На виборах до ВРУ практично усі політичні сили заявляли про необхідність глибинною виборчої реформи і йшли на вибори з гаслом «відкриті списки». В коаліційній угоді було чітко прописано, що місцеві вибори відбудуться за відкритими списками. Сьогодні жодна політична сила, яка декларувала реформу і відкриті списки, поки що не подала жодної пропозиції щодо змін виборчого законодавства – ні законопроекту, ні концепції, ні будь-якого бачення. Коаліційна угода – це просто політичний документ і немає жодних механізмів відповідальності за реалізацію тієї чи іншої норми.
Місцеві вибори за Конституцією відбудуться в останню неділю жовтня. Сьогодні фактично нереально провести місцеві вибори за відкритими списками, тому що запровадження відкритих списків – складний механізм. Виборцям потрібно розповісти процедуру голосування, членів комісії потрібно навчити як рахувати голоси. Виборець має можливість голосувати за окремого кандидата або кандидатів і за політичну силу. Виборець обирає тих кандидатів, яким довіряє, вони просуваються у списках вище, дають певні бали у політичній партії. І таким чином одіозні кандидати-політики можуть не просунутися вище і опинитися поза владою.
Потрібно писати нову редакцію закону про місцеві вибори і наша організація (КВУ) розпочала це. Цю роботу потрібно провести якомога швидше, щоб встигнути до початку виборчого процесу. Нам потрібна нова редакція закону про місцеві вибори, яка ліквідує корупційну складову.
Сьогодні виборчі кампанії в Україні в 3-5 разів дорожче, аніж в сусідніх Польщі, Словаччині, Угорщині. Будемо наполягати до змін в законодавстві України, наприклад, в законі про рекламу, який заборонить комерційну політичну рекламу на телебаченні і радіо в умовах виборчого процесу, або скоротить цю рекламну кампанію до мінімуму. Якщо політсила чи кандидат розміщують ролик, він має бути, скажімо, не менше 3 хвилин, для того щоб відбувалася дискусія у змістовній площині, а не відбувалася як комерційна реклама, тобто звичайне зомбування – картинка, гасло, емоції. Тоді ми будемо мати трішки іншу владу по якості.
Скільки саме витрачають партії на виборах?
На передостанніх парламентських виборах у 2012 році лише офіційна частина, яку декларувала «Партія регіонів», перевищувала вартість всіє виборчої кампанії на парламентських виборах у Польщі. Зараз говорити складно, тому що фінансування виборчого процесу і загалом української політики - має досить велику тіньову складову. Партії подають одні звіти, а справжня вартість кампанії – врази дорожче.
Ми повинні попрощатися із «дикунським» форматом веденням виборчої кампанії. Два роки тому, на місцевих виборах була типова ситуація, коли в день виборів гроші роздавалися прямо на вулицях. Тому що кандидатам у владу було дешевше купити голоси виборців, аніж проводити повноцінну кампанію. На виборах 2014 року ситуацію вдалося переламати – такі факти не були вже масштабним явищем. Тут питання буде тиску на ВРУ. Якщо ми запропонуємо готове бачення виборчого законодавства з кардинальними змінами, то далі будемо організовувати кампанію тиску, громадського лобіювання, тобто цивілізований лобізм.
Що саме ви пропонуєте нардепам і виборцям?
Ми підходимо до певної межі, коли запровадити виборчі списки буде нереально. Йдеться про кілька ключових змін. КВУ пропонує запровадити на місцевому рівні багатомандатну мажоритарку - виборець має, скажімо, 5-10 голосів (відповідно до кількості суб’єктів виборчого процесу) і може обирати кандидата не лише від «Блоку Петра Порошенка», але й кандидата від політичної партії №2, №3, №4 і т.д. За такої системи ми менше втрачаємо голосів, її запровадити реально, часу достатньо. Також пропонуємо максимальне обмеження політреклами. Пропонуємо забрати право голосу в ув’язнених за особливо тяжкі злочини, наприклад, в сепаратистів, яких притягнули до відповідальності. Міські вибори ми пропонуємо проводити у два тури. Йдеться про вибори міських голів, де проживають від 50 тисяч або від 97 тисяч жителів. Таким чином ми не дамо застосувати технологію, коли кандидат з 15% стає міським головою.
Зараз багато чуємо, що в умовах війни вибори проводити складно. Лунають тези, що вибори варто відтермінувати на один рік. Але зараз в Україні спостерігається найбільша криза місцевої влади за останні два десятиліття. В багатьох населених пунктах на сході країни просто зникла місцева влада. Але і на територіях, де не проводиться АТО, також багато проблем. Наприклад, в Ужгороді за один місяць 4 рази змінювався в.о. міського голови. Вибори повинні відбутися, тому що державі важче і витратніше утримувати на місцях некомпетентну владу.

0 коментарі:

Отправить комментарий